WEDNESDAY, JULY 12, 2000
Georgia Invitational Men's

May 5-6, 2000

Men's 100-Meter Dash
1. Sayon Cooper (Liberian Nat'l Team) 10.40, 2. Lacra Jenkins (South Carolina State) 10.42, 3. Dennis Baker (Georgia) 10.43, 4. Michael Blevins (Moorehouse) 10.48, 5. Curtis Coleman (Savannah St.) 10.52, 6. Reggie Hill (Kentucky St.) 10.54, 6. Jeffery Forth (South Carolina St.) 10.54, 6. Jamel Ashley (Wallace State) 10.54, 9. Hoy Thurman (Macon Stride) 10.56, 10. Milton Mallard (In the Black) 10.58, 11. Dominic Demeritte (Unattached) 10.61, 12. Adrian Maddox (Fort Valley St.) 10.63, 13. Frederick Day (Moorehouse) 10.67, 14. Mike Nicolini (Canada) 10.72, 15. Cordell Smith (Unattached) 10.77, 15. Milton Brunner (Topflight Track) 10.77, 17. Romeo Lightboure (BarberScotia) 10.80, 18. Gabriel Daniels (Unattached) 10.81, 19. Cornelius Camp (Coastal Carolina) 10.85, 20. Tim Carter (Auburn) 10.86, 21. Glen Spencer (Moorehouse) 10.88, 22. Robert Freeman (Clark Atanta Univ.) 10.94, 23. Andy Brerton (Canada) 10.95, 24. Yves Perry (Fort Valley St.) 25. Kevin Wilson (Fort Valley St.), 26. John Carr (Maryland) 10.99, 27. Corey Synagogue (Moorehouse) 11.02, 28. Julian Amedee (ATL) 11.03, 28. DeAndroe Alexander (Moorehouse) 11.03, 30. Joseph Ndiaye (Unattached) 11.04, 31. Mack Rudolph (Unattached), 32. Kevin Robinson (Virgin Islands) 11.12, 33. Calvin Simons (Topflight Track) 11.15, 34. Baya Lambo (Kentucky St.) 11.19, 35. Cleo Stinyard (Fort Valley St.) 11.21, 35. Terence Calhoun (Hunt Inter. TC) 11.21, 37. Anthony Smead (Fort Valley St.) 11.26, 38. Wil Stubbs (Moorehouse) 11.32, 39. James Schoolfield (Fort Valley St.), 39. Steven Pryor (Georgia St.) 11.36, 41. Moeen Cheema (Pakistan) 11.68, 42. Deion Jarrett (BarberScotia) 11.69, 43. Chuck Hunter (USA) 11.70, 44. Paul Parker (Moorehouse) 11..74, 45. Eric Marsh (BarberScotia) 11.88

Men's 200-Meter Dash
- Robert Wilson (In the Black) 21.19, - Robert Freeman (Clark Atlanta Univ.) 22.04, - Jon Arnar Magnuisson (Unattached) 21.61, - Rampa Mosweu (Unattached) 21.60, - Gaven Herring (Unattached) 21.70, - John Carr (Maryland) 21.87, - Terence Calhoun (Hunt International TC) 22.23, - Bradford Orr (Albany St.) 21.92, - Abe Morlu (Liberian Nat'l Team) 21.55, - Tom Comyns (Ireland) 21.59, - O'Shay Griffin (Wallace St.) 21.69, - Reggie Hill (Kentucky St.) 21.47, - Todd Smith (Moorehouse) 21.96, - Dennis Blake (Hunt International TC) 21.28, - Mike Nicolini (Canada) 21.56, - Jamar Glenn (South Carolina St.) 21.20, - Adrian Maddox (Fort Valley St.) 21.54, - Kevin Wilson (Fort Valley St.) 22.36, - Dominic Demeritte (Unattached) 21.28, Tony Wheeler (Unattached) 21.21, - James Schoolfield (Fort Valley St.) 22.81, Jame Lawrence (Unattached) 21.15, - Milton Brunner (Topflight TC) 22.26, - Joseph Ndiaye (Unattached) 21.17, - Jamel Ashley (Wallace St.) 20.86, - Jeffery Fourth (South Carolina St.) 21.78, - Calvin Simons (Topflight TC) 22.82, 1. Acassio Fairley (Clark Atlanta Univ.) 22.49, 2. Jeremiah Dixon (Albany St.) 22.68, 3. Antoine Sidberry (BarberScotia) 23.09, 4. Marcus Howard (BarberScotia) 24.57

Men's 400-Meter Dash
1. Milton Campbell (In the Black) 45.72, 2. Kevin Jefferson (In the Black) 46.32, 3. Alex Crum (Florida A&M) 46.55, 4. Carl Oliver (Bahamas Tigers) 46.62, 5. Tony Wheeler (Unattached) 46.80, 6. Tim Munnings (Bahamas Tigers) 46.86, 7. Dennis Blake (Hunt International TC) 46.87, 8. Robert Wilson (In the Black) 46.88, 9. Rudo Alexander (Unattached) 46.90, 10. Corey Cameren (Florida A&M) 47.08, 11. Rampa Mosweu (Unattached) 47.82, 12. Kareem Williams (Georgia) 48.05, 13. Tom Comyns (Ireland) 48.41, 14. Greg Benefield (Kentucky St.) 48.58, 15. Tomas Montiejunas (Brock's Inte) 48.64, 16. Greg Richards (Cumberland) 48.75, 17. Steve Brown (Unattached) 48.88, 18. Omar Ali (Albany St.) 49.01, 19. Dennis Manning (Ireland) 49.03, 20. Rowan Irons (Jacksonville) 49.25, 21. Tim Green (Auburn) 49.28, 22. Culee Jennings (Kentucky St.) 49.56, 23. Paul Harden (Georgia) 49.74, 24. Louis Cochran (Albany St.) 49.90, 25. Bill Restall (Brevard College) 49.93, 26. Paul V. Brown (Unattached) 50.19, 27. Brian Dempsey (Georgia) 50.23, 28. Marcus Walton (Moorehouse) 50.34, 29. Chad DeFoor (Georgia) 50.50, 30. Turmel Kindred (Georgia) 50.81, 31. Marcus Howard (BarberScotia) 51.13, 32. Antoine Sidberry (BarberScotia) 51.39, 33. George Evans (Albany St.) 51.44, 34. Josh Dickinson (Unattached) 51.67, 35. Keith Simmons (Georgia St.), 36. Timothy Dangle (Claflin Univ.) 51.99, 37. Lagean Brown (Unattached) 52.62, 38. Ryan Easter (Moorehouse) 54.47, 39. Stephen Radier (Georgia St.) 1:02.90

Men's 800-Meter Run
1. Nicholas Wakira (Intern Track) 1:47.66, 2. Hudson Souza (Intern Track) 1:48.14, 3. Kareem Morrell (Moorehouse) 1:48.41, 4. Claudinei Vitoe (Intern Track), 5. Phillip Malakwern (Intern Track) 1:48.87, 6. Drew Griffin (Georgia) 1:50.28, 7. Paul von Herrmann (Samford) 1:51.14, 8. Tee Mott (Unattached) 1:51.19, 9. John McMillan (Brevard College) 1:51.27, 10. Chris Johnson (Top Flight TC) 1:52.85, 11. Gary Alman (Moorehouse) 1:53.02, 12. Momodeu Drammeh (Moorehouse) 1:53.15, 13. Wilson Koros (Moorehouse) 1:54.35, 14. Robert Crenshaw (Armstrong Atlantic) 1:54.50, 15. Bjossi Angrimsson (Iceland) 1:54.95, 16. Kirkwood Russell (Clark Atlanta Univ.) 1:55.18, 17. Christian Key (Cumberland) 1:55.92, 18. Jason Yelton (Berry) 1:55.94, 19. Pedro Rattigan (Top Flight TC) 1:56.23, 20. Branden Phillips (Moorehouse) 1:56.58, 21. Bob Adams (Cumberland) 1:56.63, 22. Ato Drankes (Albany St.) 1:56.72, 23. Paul Chukota (Francis Marion) 1:57.48, 24. Cam Hinz (Clayton St.) 1:57.59, 25. Jeremy Campbell (Georgia) 1:58.13, 26. Terrell Davis (Florida A&M) 1:59.91, 27. LeRoy Haynes (Clayton St.) 2:01.09, 28. Antonine Batiste (Hunt International TC) 2:02.49, 29. Jonathan Sutton (Berry) 2:03.02, 30. Wallace Madden (Unattached) 2:03.90, 31. Cam Snow (Unattached) 2:04.00, 32. Brad Millett (Brevard College) 2:04.03, 33. Lawrence Morgan (BarberScotia) 2:14.49, 34. Mike Hixson (Georgia St.) 2:22.44

Men's 1,500-Meter Run
1. Nic Crider (UT_Chattanooga) 3:46.82, 2. John McMillan (Brevard College) 3:49.54, 3. Alan Parrish (Samford) 3:50.42, 4. Lee Willis (Unattached) 3:51.07, 5. Aaron Prieur (UT-Chattanooga) 3:51.91, 6. Jerry Reckart (North Florida) 3:52.25, 7. Bjossi Arngrimsson (Iceland) 3:53.43, 8. Jason Andrews (Coastal Carolina) 3:56.21, 9. Jeremy Campbell (Georgia) 3:57.11, 10. Mark Cooke (Berry) 4:02.06, 11. Joseph King (Unattached) 4:03.02, 12. Manny Juarez (Clayton St.) 4:06.16, 13. Paul Chukota (Francis Marion) 4:10.44, 14. Jonathan Sutton (Berry) 4:13.68, 15. Brad Millett (Brevard College) 4:15.93, 16. Orlando Rivers (West Georgia) 4:16.27, 17. Tim Brooks (West Georgia) 4:18.77, 18. Jeff Jones (West Georgia) 4:19.18, 19. Jeff Seaby (Unattached) 4:20.63, 20. Zach Burnett (Berry) 4:21.94, 21. Travis Gower (Georgia) 4:25.93, 22. Lawrence Morgan (BarberScotia) 4:36.36, 23. Mike Hixson (Georgia St.) 4:46.91,

Men's 5,000-Meter Run
1. Adam Schaffner (Cumberland) 15:01.14, 2. Shiloh Mielke (Brevard College) 15:21.59, 3. Matt DeLaHodssaye (Emory) 15:40.12, 4. Paul Malone (Unattached) 15:41.73, 5. Matt Barile (Georgia St.) 15:43.62, 6. Brendan Jackson (Georgia) 15:46.85, 7. Kenneth Martin (Georgia St.) 16:01.95, 8. Mark McBride (Samford) 16:03.94, 9. Gary Ginn (Armstrong Atlantic) 16:05.72, 10. Alan Hendrick (Vandy TC) 16:09.89, 10. John Stein (Cumberland) 16:09.89, 12. Paul Deaton (Unattached) 16:22.76, 13. Micah Stansell (Unattached) 16:33.18, 14. Matt Parr (Berry) 16:36.94, 15. Ben Corona (Georgia) 16:47.02, 16. Chad James (Samford) 16:49.85, 17. Wes Estes (Georgia) 17:17.48, 18. Perry Slaughter (Clayton St.) 17:19.75

Men's 110-Meter Hurdles
1. Steve Brown (Unattached) 13.77, 2. Ricardo Moody (Wallace St.) 13.80, 3. Uwezu McReynolds (Brock's Inte) 13.84, 4. Eddie Neufville (Liberian Nat'l Team) 14.17, 5. Eric Moss (Albany St.) 14.37, 6. Jacobi Jones (Moorehouse) 14.38, 7. Derrick Moore (Samford) 14.70, 8. Treon Penson (Georgia) 14.98, 9. Mike Henderson (Jacksonville St.) 15.03, 10. Erik Underwood (Moorehouse) 15.04, 11. Ray Brewer (Brevard College) 15.06, 12. Paul Conroy (Ireland) 15.07, 13. Ryan Davis (Georgia) 15.14, 14. Don Drummond (Unattached) 15.15, 15. Andre Ellerby (Moorehouse) 15.39, 16. Bradford Orr (Albany St.) 15.40, 17. Courtney Davis (Wallace St.) 15.53, 18. 18. Damian Johnson (Claflin Univ.) 15.54, 19. Blake Sabo (Unattached) 15.62, 20. Leonta Lillard (Wallace St.) 15.98, 21. Stephen Raider (Georgia St.) 19.95

Men's 400-Meter Hudles
1. Ken Garrett (Unattached) 50.25, 2. Octavius Terry (Brock's Inte) 50.37, 3. Tom McGuirk (50.46, 4. Orentheus Hutcherson (Unattached) 51.82, 5. Kenroy Woodhouse (So. Conn. St,) 52.76, 6. Jason Jaibert (Maryland) 52.81, 7. Eric Beaudoin (So. Conn. St.) 53.26, 8. Jereme Doss (Clark Atlanta Univ.) 53.51, 9. Cornelius White (Kentucky St.) 53.53, 10. DonVonged Manuel (Moorehouse) 54.12, 11. Bill Poellnitz (Wallace St.) 54.23, 12. Paul Young (Georgia) 54.27, 13. Erik Underwood (Moorehouse) 54.94, 14. Dramane Zachary (Unattached) 55.00, 15. Dwayne Evans (FAC-Team Elite) 55.27, 16. David Henson (Samford) 55.29, 17. Dameon Pope (Moorehouse) 55.78, 18. Don Drummond (Unattached) 55.90, 19. Drew Demoto (Jacksonville) 55.97, 19. Courtney Davis (Wallace St.) 55.97, 21. Terry O'Neill (Ireland) 56.06, 21. Damian Savoy (Moorehouse) 56.06, 23. Patrick Wooten (Kentucky St..) 59.81, 24. Leonta Lillard (Wallace St.) 59.98

Men's 3,000-Meter Steeplechase
1. Ademir Fernandes (Intern Track) 8:51.04, 2. Aaron Bishop (Samford) 9:23.16, 3. Andy Bishop (Samford) 9:23.42, 4. Ben Thomas (Brevard College) 9:29.08, 5. Jay Stephensen (Berry) 9:31.26, 6. Mike Jimenez (UNC-Pembroke) 9:40.24, 7. Anthony Daniell (Berry) 10:00.68, 8. Chol Ajana (Brevard Coll.) 10:28.16

Men's 4X100 Meter Relay
1. In the Black 39.92, 2. Liberian Nat'l Team 40.38, 3. Kentucky St. 41.16, 4. Moorehouse 41.22, 5. Fort Valley St. 41.34, 6. Albany St. 41.57, 7. Georgia 42.28, 8. Barber Scotia 43.26

Men's High Jump
1. Abdera Hammad (Intern Track) 2.28m, 2. Eric McClary (The Citadel) 2.10m, 3. Chad Ruppert (Georgia) 2.05m, 4. Brian Brown (So. Conn. St.) 2.05m, 5. Jesse Lipscombe (Moorehouse) 2.05m, 6. Jason Pilkington (Georgia) 2.00m,

Men's Pole Vault
1. Jon Arnar Magnusson (Unattached) 5.00m, 2. Timo Makkonen (Georgia) 5.00m, 3. Greg Steele (Kansas) 4.85m, 4. Vadim Gvodzdetzky (Kansas) 4.85m, 5. Nate Parkhurst (Unattached) 4.55m, 6. Pat Gerberich (Florida St.) 4.55m, 6. Ben Fletcher (Unattached) 4.55m, 8. Art Morris (Georgia) 4.40m, 9. Justin Stancill (Kansas) 4.40m,

Men's Long Jump
1. Lamin Drammeh (South Carolina St.) 7.62m, 2. Cedrick Rogers (Maryland) 7.31m, 3. Moxey Osbourne (Auburn) 7.28m, 3. Cordelle Smith (Unattached) 7.28m, 5. Dan Landrum (Wallace St.) 7.21m, 6. Joe Sherrill (Unattached) 7.09m, 7. Winston McKenzie (Moorehouse) 6.95m, 8. Blake Sabo (Unattached) 6.89m, 9. Anthony Reid (In the Black) 6.80m, 10. Brian Brown (So. Conn. St.) 6.76m, 11. Charles Carter (Francis Marion) 6.75m, 12. Corey Colsey (Georgia St.) 6.72m, 13. George Evans (Albany St.) 6.69m, 14. Jason Eldridge (Georgia) 6.67m, 15. Isaac Robinson (Wallace St.) 6.64m, 16. Romel Lightboure (BarberScotia) 6.10m, 17. Avery Byrd (Moorehouse) 6.36m, 18. Ken Van (Emory) 6.21m, 19. David Wood (BarberScotia) 6.10m, 20. Will McFillew (BarberScotia) 5.98

Men's Triple Jump
1. Anthony Reid (In the Black) 15.54m, 2. Ricardo McDonald (So. Conn. St.) 15.13m, 3. Norris Gresham (Clark Atlanta Univ.) 14.75m, 4. Jarrett Berry (Unattached) 13.78m, 5. Will McFillew (BarberScotia) 13.00m

Men's Shot Put
$1. C.J. Hunter (Nike) 21.34m, 2. Andy Bloom (Nike) 20.71m, 3. Reese Hoffa (Georgia) 19.35m, 4. Matt Eicholtz (UGA Alumni) 17.31m, 5. James Kizer (Moorehouse) 15.06m, 6. Clint Tanner (Unattached) 14.31m, 6. Brad Snyder (Canada) 14.31m, 8. Jeb Hall (Unattached) 14.30m, 9. William Scott (Florida A&M) 12.97m

Men's Discus Throw
$1. Andy Bloom (Nike) 63.16m, 2. Gabor Mate (Auburn) 62.46m, 3. Magnus Hallgrimsson (Iceland) 56.50m, 4. Kibwe Johnson (Georgia) 52.98, 5. Markku Konttinen (Georgia) 52.86, 6. Blake Simpson (Unattached) 52.44m, 7. Darrell Wells (UNC-Charlotte) 47.58m, 8. Randy Jenkins (Unattached) 47.24m, 9. Jon Arnar Magnusson (Unattached) 41.86m, 10. Patrick Paine (Belmont) 41.84m, 11. John Dragseth (Emory) 45.85m, 12. Brock Adams (Samford) 40.44m

Men's Hammer Throw
1. Andras Haklits (Georgia) 70.02m, 2. Jay Harvard (UGA Alumni) 69.68m, 3. Bert Sorin (Mjolnar TC) 66.08m, 4. Panagiotis Mavraganis (Georgia) 62.16m, 5. Tyler McCart (Coastal Carolina) 62.10m, 6. Gabor Mate (Auburn) 58.98m, 7. Reedus Thurmond (Auburn) 56.84, 8. Ben Kim (Emory) 45.85m, 9. Kibwe Johnson (Georgia) 43.90m, 10. Noah Spitzer (Emory) 40.00m

Men's Javelin Throw
$1. Breaux Greer (NYAC) 80.74m, 2. Kris Kut (The Citadel) 59.76, 3. Charlie White (Unattached) 54.52, 4. Blake Sabo (Unattached) 52.26m, 5. Brett Bernstein (Emory) 50.64m, 6. Kevin Quidhouse (Unattached) 48.76m, 7. James Weaver (Claflin Univ.) 33.94m

$denotes new Spec Towns Track Record
DNF's and fouls are not included in this agate