FRIDAY, APRIL 08, 2011
Women’s rowing ready for title defense at FIRA State Championships
The JU women’s rowing program will look to defend its title as the best in Florida as the defending champion Dolphins compete in the Florida Intercollegiate Rowing Association State (FIRA) Championships on Friday and Saturday at Cooper Creek/Benderson Park in Sarasota, Fla.

Other schools competing in the event will be Florida State, Florida, Central Florida Rowing, Miami, Florida Tech, Rollins College, Stetson, Nova Southeastern, Embry Riddle, Berry and Tampa.

In 2007, the Dolphins left Tampa with three state championships, a team overall point trophy and a women’s overall point trophy.

In 2008, JU equaled the task by coming away with two state championships and repeat trophies in the team overall and women’s overall point titles.

In 2009, the Dolphins earned their third straight team overall trophy and one state title but placed second to Florida Tech in the women’s overall point title, ending their two-year run.

Last season, the program swept its fourth consecutive team overall trophy and reclaimed the women’s overall point title while garnering three state titles.

On Friday, the Novice 4 “B” with coxswain Mary Meyers, Marina Pelemis, Abigail Bristlin, Tanita Simmons and Kelsey Clark will go at 4 p.m.

The Novice 4 “A” consisting of coxswain Jordan Heylock, Maycee Dioneda, Rebecca Clark, Tiffany Mallory and Jordyn Clary will compete at 4:10 p.m.

The Varsity 4 made up of coxswain Jamie Goldstein, Danielle Fournier, Emily Close, Mary Mosier and Jill Carmody will end the day at 4:40 p.m.

On Saturday, the Varsity 8 with coxswain Jamie Goldstein, Danielle Fournier, Emily Close, Whitney Mathews, Jill Carmody, Abby Sierigk, Allison Sobiech, Mary Mosier and Joanna Zachowski will kick things off at 9 a.m.

The Junior Varsity 8 made up of coxswain Savannah Rice, Cassie MacLellan, Morgan McTiernan, Tiffany Mallory, Jordyn Clery, Marina Pelemis, Rebecca Clark, Maycee Dioneda and Adrienne Santos will go at 9:30 a.m.

The Pair with Danielle Fournier and Jill Carmody will compete at 11 a.m.

The Novice 8 with coxswain Jordan Heylock, Maycee Dioneda, Abigail Bristlin, Marina Pelemis, Jordyn Clary, Tiffany Mallory, Rebecca Clark, Mary Meyers and Kelsey Clark will go at 11:30 a.m.

The Junior Varsity 4 with coxswain Savannah Rice, Cassie MacLellan, Morgan McTiernan, Maycee Dioneda and Jordyn Clery will compete at 12:55 p.m.

The Novice 4 “A” with coxswain Jordan Heylock, Maycee Dioneda, Rebecca Clark, Tiffany Mallory and Jordyn Clary will take to the water at 2:15 p.m.

The Varsity 4 with coxswain Jamie Goldstein, Danielle Fournier, Emily Close, Mary Mosier and Jill Carmody will close out the day at 3:15 p.m.