SUNDAY, APRIL 20, 2008
Rowing places second overall at SIRA Regatta

April 20, 2008

OAK RIDGE, Tenn. - Click here for complete results on Row2K

After its second consecutive dominant performance at FIRA's, the JU rowing program took another step at the Southeast Intercollegiate Rowing Association Regatta by placing second overall in the team standings and third in the women's points total on Sunday in Oak Ridge, Tenn.

All three men's boats medaled at the event for the first time in program history as the Men's Freshman 4 earned silver, while the Men's Varsity 8 and Men's Junior Varsity 8 each earned a bronze in its respective "A" Finals. The Women's Varsity 4 narrowly missed a medal of its own by placing fourth in the "A" Final while the Women's Varsity 8 and Women's Novice 4 each placed eighth overall with second-place finishes in the "B" Finals.

Purdue won the overall team standings, followed by JU and Georgia Tech. On the women's side, Purdue placed first with Alabama and JU rounding out the top three.

"We did what we wanted to do by earning a medal with all of our men's boats," said JU director of rowing Jim Mitchell. "We are going to see all of these boats again at Dad Vails, so it will give us another opportunity to try and get faster. We are happy with the results and where we are in the season, but we are not satisfied."

"Taking on the largest racing field of the weekend, the Varsity 4 did a phenomenal job of stepping it up each race to advance into the A final and finish fourth overall," said JU women's head coach Anna Talluci.

The Men's Freshman 4 with coxswain Jamie Goldstein, Matt Repici, Kevin Friedlander, John Gerety and Chris Barse advanced to the "AB" Semifinal after placing first in Heat 3 with a mark of 7:24.0 ahead of Rollins College (7:32.32), Murray State (7:43.05), Texas (7:49.07) and Duke (7:59.07).

In the "AB" Semifinal, the squad advanced to the "A" Final after placing first with a time of 7:14.50 ahead of Florida (7:18.45), Virginia (7:29.14), Texas (7:30.83), Michigan State (7:37.74) and Georgia (8:05.88). In the "A" Final, the Dolphins earned silver with a time of 7:05.13 behind Temple (6:52.60) but placed ahead of Florida (7:07.07), Rollins College (7:11.08), Murray State (7:19.57) and Virginia (7:25.36).

The Men's Varsity 8 with coxswain Jessica Marchant, Matthew D'Amico, Richmond Jones, Tyler Humphrey, Greg Boccieri, Adam Heine, Patrick Lura, Dylan Kosten and Stefan Negaard advanced to the "AB" Semifinals after placing second in Heat 3 with a time of 6:14.03 behind Temple (6:13.60) but ahead of Texas (6:26.51), Clemson (6:33.39) and Dayton (7:03.68).

In the "AB" Seminal, the squad placed first with a mark of 5:45.25 ahead of Purdue (5:45.88), Grand Valley (5:46.27), Georgia Tech (5:49.82), St. Joeseph's (5:54.03) and UNC (6:02.94). In the "A" Final, the Dolphins tied Temple for bronze with a time of 6:03.80 behind Virginia (6:01.60) and Purdue (6:02.45) but placed ahead of Grand Valley (6:07.84) and Florida Tech (6:14.90).

The Men's Junior Varsity 8 consisting of coxswain Anthony Magro, Erich Negaard, Lucas Meers, Chris Carter, Bradley Woodrum, Sebastian Kuhn, Michael Scully, Ryan O'Donnell and Joey Civello advanced to the "A" Final after placing second in Heat 1 with a time of 6:19.35 behind Temple (6:15.90) but finished ahead of Delaware (6:27.29), Georgia Tech (6:28.97) and Emory (6:37.47).

In the "A" Final, the Dolphins earned bronze with a time of 6:18.87 behind St. Joseph's (6:12.42) and Temple (6:14.92) but placed in front of Virginia (6:19.43), Purdue (6:24.22) and Delaware (6:36.15).

The Women's Varsity 4 consisting of coxswain Amanda Soukup, Kelly Burke, Karylina Greer, Jill Carmody and Kate Gout advanced to the "ABC" Semifinals after placing first in Heat 5 with a time of 8:22.60 ahead of Philadelphia (8:28.05), Clemson (8:28.70) and Wake Forest (8:29.72).

In the "ABC" Semifinal, the squad advanced to the "A" Final after placing second with a mark of 7:50.29 behind Alabama (7:48.23) but ahead of College of Charleston (7:55.69), Tennessee (8:18.06) and NC State (8:23.77). In the "A" Final, the Dolphins placed fourth with a time of 8:22.55 behind Stetson (7:58.60), Emory (8:02.35) and Kansas (8:16.0) but finished before Alabama (8:26.31) and Tulsa (8:45.69).

The Women's Varsity 8 with coxswain Jill Sarno, Candace Barber, Adelina Anderson, Stephanie Bechtold, Jessica Tuten, Jennifer Barker, Danielle Fournier, Julia Fairchild and Keely Wells moved to the "B" Final after placing fifth in Heat 1 with a time of 6:45.74 behind Purdue (6:29.62), Alabama (6:31.58), Kansas (6:36.22) and Murray State (6:40.99).

In the "B" Final, the squad finished second with a mark of 7:14.60 behind Murray State (7:10.20) but ahead of Tulsa (7:32.29).

The Women's Freshman 4 consisting of coxswain Claire Futo, Morgan McTiernan, Samantha Newell, Brittany Cahan and Elise Perna advanced to the "AB" Seminal after placing third in Heat 1 with a time of 8:51.78 behind Emory (8:22.0) and Alabama (8:30.46). The squad finished ahead of Wake Forest (9:00.31), Florida (9:28.82) and Ohio (10:09.71).

In the "AB" Semifinal, the squad placed fifth with a time of 9:03.17 behind Tulsa (8:23.30), Emory (8:42.40), Murray State (8:57.38) and Clemson (9:02.29) to move into the "B" Final. In the "B" Final, the Dolphins placed second with a mark of 8:42.42, behind Clemson (8:36.80) but finished ahead of Davidson (8:47.31), SMU (8:48.58), Ohio State (8:50.14) and Kansas State (9:01.79).

The Dolphin women will compete against Miami on Saturday at 8 a.m. at the Negaard Rowing Center. Both programs will take to the water again at the Dad Vail Regatta on May 9-10 in Philadelphia.